Päť čarovných mestských výletov vlakom z rakúskych železničných staníc
Cestovať vlakom po mestách, to je forma cestovania naozaj šetrná k životnému prostrediu, vlaky totiž produkujú menej emisií ako autá alebo lietadlá. A príjemný vedľajší efekt? Ak si vo vlaku urobíte pohodlie, samotná cesta sa dá prežívať ako súčasť dovolenky - v duchu filozofie slow travel. Predstavujeme vám päť miest, ktoré sa oplatí vidieť, do ktorých sa pohodlne dostanete vlakom aj z blízkeho Rakúska za niekoľko hodín a ktoré sú ako stvorené na prechádzku.
Osem susedných krajín a stabilná, dobre rozvinutá železničná sieť: z Rakúska môžete cestovať vlakom do krásnych európskych miest udržateľne a bez stresu. Nachádzajú sa mimo hlavných turistických „hotspots“ a možno ich ľahko prebádať aj pešo, takže sú to príjemné miesta, ak sa človek túži len tak bezcieľne prechádzať hore-dole. A pohodlne cestovať vlakom sa dá aj v rámci Rakúska, na rôzne železničné stanice, odkiaľ potom môžete vyraziť pohodlne ďalej. Vezmeme vás na krátku digitálnu cestu a podrobnejšie opíšeme päť špeciálnych výletov vlakom do miest. Všetky sú vhodné na cestovanie s blízkymi alebo - po prvýkrát či už zo zvyku - osamote.
Výlet vlakom do Talianska: vlakom z Villachu do Terstu
Priame spojenie s trvaním približne 3 hodiny
Cestovať vlakom do talianskeho prístavného mesta znamená „zažiť“ aj kus železničnej histórie: V roku 1857 dorazil na železničnú stanicu v Terste prvý vlak práve z Viedne, obe mestá vtedy patrili do rakúsko-uhorskej monarchie. Počas výletu vlakom sa môžete ponoriť do nostalgickej atmosféry mesta s klasicistickými palácmi a secesnými budovami. Najlepším spôsobom, ako spoznať mesto s približne 200 000 obyvateľmi, sú dlhé prechádzky po námestí Piazza Unità d'Italia, najväčšom námestí v Európe, z ktorého si turisti môžu vychutnať výhľad priamo na more. Alebo sa môžete prejsť pozdĺž Canale grande, ktorý bol kedysi zdrojom života obchodného mesta a dodnes je obklopený historickými námestiami a budovami. Z katedrály Cattedrale di San Giusto je nádherný výhľad na mesto, prístav a Jadranské more zo zvonice. V stánkoch v impozantnej tržnici zo začiatku 20. storočia môžete ochutnať miestne špeciality. Trh Mercato Coperto di Trieste sa koná každý deň okrem nedele. A po ceste z trhu sa určite oplatí zastaviť a vychutnať si návštevu jednej z mnohých ikonických kaviarní v meste. Napríklad v najstaršej kaviarni Caffè Tommaseo založenej v roku 1830 alebo v kaviarni Caffè San Marco.
Tip:Výlet regionálnym vlakom alebo autobusom na približne osem kilometrov vzdialený zámok Miramare s rozľahlým parkom.
Prehliadka mesta vlakom do Maďarska: vlakom z Viedne do Győru
Priame spoje s trvaním od 1.15 do 2 hodín
Nemusí to byť vždy Budapešť: Maďarské mesto Győr je rýchlejšie dostupné z Viedne a s približne 130 000 obyvateľmi je to mesto ideálnej veľkosti na strávenie príjemnej dovolenky vlakom. Barokové staré mesto sa vyznačuje úzkymi uličkami, veľkými námestiami a historickými pamiatkami. Markantné sú typické rohové balkóny a starobylé nápisy na barokových budovách. Obzvlášť pôsobivou stavbou je radnica v Győri, ktorá bola postavená v neobarokovom štýle na konci 19. storočia. Dych človeku vezme najmä výhľad na Györ z veže tzv. biskupského hradu. Mimochodom: Z Győru do Pécsu sa cez Budapešť dostanete vlakom za necelé štyri hodiny – skvelý tip na precestovanie Maďarska.
Tip: Doprajte si celodenný relax v mestských kúpeľoch s názvom RQ, ktoré boli v roku 2023 novo zrekonštruované. Termálne a zážitkové kúpele sa nachádzajú na polostrove, kde sa stretávajú rieky Mošonský Dunaj a Rába. Wellness dovolenku si môžete užiť aj v mnohých ďalších termálnych kúpeľoch či v aquaparkoch v susedných krajinách Rakúska.
Výlet vlakom do Slovinska: zo Salzburgu do Ľubľany
Priame nočné vlakové spojenie s trvaním cesty necelých 6 hodín, cez deň 4-5 hodín s jedným prestupom
Slovinské hlavné mesto Ľubľana s necelými 300 000 obyvateľmi je ideálnym mestom na prechádzky: Všetko, čo stojí za to vidieť, je blízko, starým mestom preteká romantická rieka Ljubljanica a turistov osloví veľa zelene, najmä park Tivoli s tropickým skleníkom. V centre mesta nejazdia autá a krásne promenády pozdĺž brehov rieky len tak pozývajú ľudí, aby si vychutnali prechádzky popri rieke a vychutnali si pokoj a pohľady. Mestské bicykle si možno požičať aj na mnohých staniciach samoobslužného systému BicikeLJ - prvá hodina prenájmu je zadarmo. S viac ako 230 kilometrami cyklotrás je Ľubľana považovaná za jedno z miest na svete, ktoré sú najviac priateľské k cyklistom. Na zelenom kopci v centre mesta tróni hrdo hrad s 900-ročnou históriou. Minulosť tu pochopia turisti cez moderné okuliare, napríklad pri dobrodružnej hre s prvkami escape games. A potom si už len dopriať chutnú kávičku a nejakú maškrtu pod historickými klenbami v Burgcafé Lolita.
Tip: Ľubľana sa čím ďalej tým viac stáva akýmsi kulinárskym centrom Európy. Pýši sa množstvom reštaurácií a kaviarní s útulnými terasami. A: Určite nevynechajte návštevu kulinárskeho piatkového trhu „Odprta kuhna“ (otvorená kuchyňa).
Výlet vlakom do Chorvátska: z Grazu do Záhrebu
Priamy spoj trvá bez prestupu niečo vyše 3,5 hodiny, dlhšie spojenia s jedným alebo dvoma prestupmi.
Chorvátsko je známe skôr ako plážová destinácia než ako destinácia na potulky mestami. Napriek tomu, alebo možno práve preto, sa naozaj oplatí urobiť si výlet vlakom do chorvátskeho hlavného mesta Záhreb. Čaká vás príjemná prechádzka po Hornom meste (Gornji grad), najstaršej časti Záhrebu a tiež prechádzky po úzkych dláždených uličkách, kde sa až ponoríte do každodenného života na trhu Dolac. Veľký farmársky trh pod holým nebom je otvorený každý deň a vonia bylinkami, rybami a čerstvo upečeným chlebom z kukuričnej múky. Po návšteve trhu turistov priláka Tkalčićevova ulica. Miestni obyvatelia ju nazývajú skrátene Tkalča a práve tu sa odohráva reálny chorvátsky život, v malých butikoch, reštauráciách, na teraskách a v kaviarňach. Prechádzka po Strossmayerovej promenáde ponúka nádhernú panorámu mesta. Vedie pozdĺž zvyškov stredovekého obranného múru. S trochou šťastia vás mesto prekvapí koncertom alebo iným zaujímavým predstavením pod holým nebom.
Tip: Najobľúbenejšie záhrebské múzeum sa nazýva „Múzeum stroskotaných vzťahov“. Súkromné múzeum v barokovom paláci Kulm vystavuje predmety, ktoré pripomínajú vzťahy z minulosti a vyzýva návštevníkov, aby sa nad nimi zamysleli.
Vlakom do Českej republiky: z Linzu do Českých Budějovíc
Priame spoje s trvaním do 2 hodín, prípadne nad 2 hodiny
Tam, kde v roku 1828 viedla prvá konská železnica v Európe, dnes premáva pohodlný vlak z Linzu do českého mesta České Budějovice s 90 000 obyvateľmi. Idylicky leží na sútoku riek Vltavy a Malše. Univerzitné mesto so slávnym pivovarom Budweiser je známe svojím rušným nočným životom. Výlet vlakom do Českých Budějovíc, to je však oveľa viac než len pivovar: Ak navštívite hlavné námestie s barokovými fasádami domov, ocitnete sa na jednom z najväčších mestských námestí v Českej republike. V jeho centre tróni Samsonova fontána. Táto takmer 300 rokov stará kultúrna pamiatka v minulosti zásobovala mesto vodou z Vltavy. Ak vyjdete 225 schodov na Čiernu vežu zo 16. storočia, môžete si vychutnať nádherný výhľad na hlavné námestie a zvyšok mesta.
Tip: České Budějovice sú jedným z troch európskych hlavných miest kultúry roku 2028. Dôraz sa kladie na udržateľnosť a kvalitu života miestnych obyvateľov.